Trwający kryzys w branży dotyka nie tylko deweloperów. Dziś dotarła do nas informacja o tym, że po 33 latach swoją działalność wkrótce zakończy amerykański magazyn Game Informer. Legendarny amerykański magazyn poświęcony grom wideo, Game Informer, po 33 latach zakończy swoją działalność. Znaczący wpływ Allegro na polską gospodarkę to także korzyści finansowe dla konsumentów i sprzedawców. Pozwolił użytkownikom zaoszczędzić łącznie ponad 8,6 miliarda złotych na kosztach przesyłek, a szacowany VAT ze sprzedaży na platformie w 2023 roku wyniósł około 8,2 miliarda złotych. Dzięki Allegro sprzedający wygenerowali w 2023 roku ponad 54,7 miliarda złotych przychodów, a prawie 90 proc.
Lipiec 15 miesiącem wzrostu liczby rejestracji samochodów w Polsce
Z doniesień prasowych wynika, że na tym ostatnim rynku na lodzie zostawiło swoich sprzedawców i firmy logistyczne, z którymi podpisało kontrakty. Shopee to platforma sprzedażowo-zakupowa, która powstała w Singapurze w 2015 r i jest częścią azjatyckiego holdingu Sea Limited. Prezes i założyciel przedsiębiorstwa to miliarder Forrest Li, który do rozwoju platformy wykorzystał szczególnie czas pandemii. Jego zdaniem odejście Shopee nie do końca sprzyja polskiemu rynkowi. Mimo tego, że robi się miejsce dla innych marek, to jednak “gdyby rynek w Polsce był rentowny, to [Sea Ltd. – red.] by zostali”.
Shopee kończy działalność w Polsce
Po zamknięciu działalności przez Shopee pojawiają się jednak pytania, czy można sprzedać bazę klientów, czy sprzedawcy mogą pozwać Shopee o utracone zyski? Prawnicy nie znają szczegółów umów, ale wskazują, że bazy mogą być sprzedane, a sprzedawcy mogliby się pokusić o pozew. Shopee to część singapurskiego konglomeratu Sea Ltd., do którego należy także producent i wydawca gier Garena – znany z tytułu “Free Fire”.
Shopee wycofuje się z polskiego rynku
Może to dziwić, bo Shopee odwiedzało więcej Polaków, niż Aliexpress. Shopee wytrzymało w Polsce nieco ponad rok. Pomimo mocnej ofensywy marketingowej platforma nie utrzymała się w naszym kraju i kończy działalność. W polskim oddziale Shopee przeprowadzono spore zwolnienia.
Żywność ekologiczna od tej firmy dobrze się sprzedaje
- Firma obsługuje również konsumentów i sprzedawców w kilku krajach obu Ameryk i Europy, którzy chcą kupować i sprzedawać swoje towary online.
- Na łamach portalu Newseria Biznes pojawił się tekst, z którego wynikało, że Shopee “chce przyciągnąć klientów dzięki grywalizacji”.
- Ubrania, elektronikę, kosmetyki, artykuły biurowe i wiele innych.
- W oświadczeniu Shopee wyjaśnia, że zamierza się skupić na rynkach Azji i Ameryki Łacińskiej, gdzie widzi silny długoterminowy potencjał wzrostu.
- Już miesiąc później, bo w marcu 2022 r., Shopee wycofało się z Indii.
- Jak zauważa lokalny portal, kondycję sieci pogorszyła konkurencja ze strony sklepów franczyzowych i dyskont…
Szymon Mitoraj, członek zarządu Grupy Eurocash odpowiedzialny za cyfryzację, opowiada w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl o strategii rozwoju platformy e-grocery Frisco.pl. Wśród celów krótkoterminowych menedżer wymienia przejęcie klientów “osieroconych” przez Barborę, która niedawno wycofała się z polskiego rynku. Shopee nie jest pierwszą znaną na świecie platforma handlu internetowego, która nie poradziła sobie w Polsce. Początkowo nie pobierał opłat ani prowizji. Po ich wprowadzeniu jego popularność drastycznie spadła.
Właściciel Shopee opuścił Argentynę i zamknął lokalną działalność w Chile, Kolumbii i Meksyku. Shopee należy do globalnego koncernu Sea Limited z siedzibą w Singapurze. Przez Forresta Li koncern ma w swoim portfolio, oprócz Shopee, firmę SeaMoney specjalizującą się m.in. Usługach mobilnego portfela i przetwarzaniu płatności, dostępnych pod różnymi markami, w tym ShopeePay, SPAyLater. Kolejnym podmiotem jest Garena zajmująca się rozrywką cyfrową i dystrybucją gier. Platforma zachęcamy też sprzedawców do jak najszybszego realizowania wszystkich zamówień, aby uniknąć potencjalnych opóźnień.
Kiedy platforma zaczynała działalność w naszym kraju, niektórzy wróżyli, że może ona zagrozić platformom Allegro i AliExpress. Informację o zakończeniu działalności w Polsce podczas czwartkowego zebrania z pracownikami przekazał szef polskiego oddziału Ian Ho. Na to spotkanie pracownicy zostali zaproszeni o godzinie 9 rano. Firma dodaje, że teraz zamierza się skupić na “rynkach Azji i Ameryki Łacińskiej”. To właśnie tam firma widzi “silny długoterminowy potencjał wzrostu”. Platforma Silver (XAG=X) Investors Eye Election Outcome w Polsce.
O tym, że Shopee rezygnuje z działalności w Polsce, pisaliśmy dzisiaj w INNPoland. Decyzję przedsiębiorstwa poprzedziły liczne zwolnienia. Szef polskiego oddziału Ian Ho 190 nowych akcji za handel w linii Amarkets ogłosił, że zostaną przeprowadzone zwolnienia grupowe. Koszty sprzedażnych uzyskania przychodów zwiększyły się o 14,8 proc. Wzrosły też wydatki operacyjne – o 17,5 proc.
W ubiegłym roku Shopee zakończyłodziałalność we Francji i Hiszpanii, a Polska pozostawała jego ostatnim europejskim rynkiem. W Ameryce Południowej zamknęło stronę w Argentynie i ograniczyło działalność na kilku innych rynkach, tłumacząc to trudniejszym otoczeniem biznesowym. Singapurska grupa technologiczna Sea Shopee wycofuje się z Polski.
Shopee zadebiutowało w Hiszpanii, a następnie we Francji. Na tym ostatnim rynku marketplace długo jednak nie zagościł — już w lutym 2022 r. W oświadczeniu dla agencji Bloomberga przedstawiciele Shopee nazwali swoją obecność we Francji “krótkotrwałym pilotażem”. Już miesiąc później, bo w marcu 2022 r., Shopee wycofało się z Indii. — Śledzę działalność Shopee, od kiedy platforma pojawiła się w Polsce. Jestem pod wrażeniem tego, jak przełamuje schematy, sprawiając, że zakupy online są dostępne i proste jak nigdy dotąd, jednocześnie zawierają w sobie wiele elementów zabawy.
Ian Ho, szef polskiego oddziału Shopee, miał z kolei tłumaczyć, że zakończenie działalności w Polsce jest związane z dużą niepewnością co do sytuacji makrogospodarczej. Nie pomogła agresywna kampania reklamowa, Sławomir jako ambasador i ogromne budżety na przejęcie Przewodnik online po handlu ECN rynku e-commerce. Trzynastego w piątek – jak dowiedział się Spider’s Web+ – polski oddział Shopee niespodziewanie zakończy swoją działalność. Firma, zamykając filię w Polsce, nie tylko całkiem wychodzi z Europy, ale dodatkowo zwolni ponad 200 pracowników.